Kaip pasirinkti tinkamą LED juostą

Pardavime rasite įvairių tipų LED juostų. Skiriasi: šviesos stiprumas, šviesos spalva, LED juostos įtampa, atsparumas drėgmei / vandeniui. Šiame straipsnyje apžvelgsime visus LED juostos parametrus, kuriuos būtina žinoti tam, kad pasirinktumėte teisingą produktą.

LED šviesos spalva

LED šviesos spalva matuojama KELVINAIS ir žymima raide K. Pagrindiniai rėžiai, kuriuose žymima šviesa yra nuo 2700K iki 6500K. Pardavime galite rasti produktų žemiau 2700K ir didesnių nei 6500K, bet jie dažniausiai naudojami pramonėje, ar labai specifiniuose projektuose. LED juostos spalva skirstoma į 3 tipus. Šiltai balta - gelsva (2700K-3200K), dienos šviesa arba neutrali balta (4000K-4500K) ir šaltai balta (6000K-6500K). Norint namuose jaukumo patariame rinktis šiltos spalvos LED juostą, kurios šviesos temperatūra. Jei norite aplinką padaryti darbinę, baltą - tada rinkitės dienos šviesą, kurios šviesos temperatūra 4000-4500K. Ši šviesa dažniausiai naudojama biuro, mokyklos, parduotuvės apšvietimui. Gyvenamųjų patalpų apšvietimui labai retai naudojama šaltos spalvos LED juosta, kurios šviesos temperatūra yra 6000K-6500K. Ši juosta turi lengvai melsvą atspalvį ir patalpai suteikia ligoninės efektą.

LED juostos galingumas

LED juostos galingumą parodo liumenai, kurie žymimi simboliu lm. Kad geriau suprasti kaip pavyzdį pateiksime 100W kaitrinę lemputę, kuri išskiria 1000lm, 50W - 500lm. Dažniausiai ant LED juostos pakuotės yra nurodytas galingumas vatais vienam metrui juostos, bet šis rodmuo vis labiau praranda prasmę, nes naujesni LED diodai yra efektyvesni už senuosius, todėl visad siūlome pasidomėti kiek liumenų viename metre skleidžia LED juosta.

Dekorui naudojama silpnesnė LED juosta, pavyzdžiui norint apšviesti laiptų pakopas jums užteks 4,8W (~300lm) galingumo LED juostos.

Planuojant apšvietimą užuolaidose po karnizu arba nišoje aplink perimetrą darant dekoratyvinį apšvietimą - patartina rinktis 9,6W - 12W (~600lm-1200lm) LED juostą. Taip pat atkreipkite dėmesį į diodų kiekį viename metre. Siūlome rinktis ne mažiau 100-120 viename metre. Tai reiškia, kad diodai yra šalia vienas kito ir įjungus šviesą nesimatys LED taškų. Kuo tankesnė LED juosta - tuo tolygesnė šviesa. Tam, kad šviesą padaryti tolygesnę galima naudoti matinį LED profilio dangtelį juostai paslėpti, bet nepamirškite, kad matinis dangtelis sumažina šviesos srautą apie 30%. LED juosta, kuri turi 60 diodų metre siūlome vengti , nes galite gauti nepageidaujamą taškavimo efektą. 

Jei lubų nišoje norite pagrindinio apšvietimo siūlome rinktis galingesnę LED juostą, kuri viename metre skleistų 1500 liumenų ir daugiau. 

12V ir 24V LED juosta - kuo ji skiriasi?

12V LED juosta naudojama mažiems atstumams apšviesti, kai vientisos juostos ilgis neviršija 5 metrų. Viršijus 5m ribą galimai bus matomas šviesos intensyvumo kritimas. Tai reiškia, kad tas galas, kur bus pajungtas maitinimo šaltinis švies stipriau, nei galas, kuriame nėra maitinimo šaltinio. Naudojant 12V juostą ilgęsnę nei 5 metrai ir norint išvengti netolygios šviesos galima LED juostą užmaitinti iš abiejų galų. Jei apšvietimas eina ratu, tai padaryti paprasta, o jei tai yra ištisinė LED juosta, tada teks nuo maitinimo šaltinio nuvesti papildomą laidą iki juostos galo ir jį prijungti prie LED juostos.

LED juosta 12V ir 24V

Jei planuojama apšviesti ilgesnį nei 5 metų atstumą, rekomenduojame rinktis 24V LED juostą. Šios juostos galios kritimas yra žymiai mažesnis nei 12V LED juostos. Tai reiškia, kad naudojant 24V LED juostą galima iš vieno galo užmaitinti ir dešimtame metre nebus matomo šviesos srauto sumažėjimo. 24V LED juostos yra ilgaamžiškesnės lyginant su 12V LED juosta. Įrengiant pagrindinį apšvietimą ir montuojant galingą LED juostą siūlome rinktis tik 24V juostas. Atkreipame dėmesį, kad šviesos srauto mažėjimas taip pat priklauso nuo LED juostos pagrindo storio. Nesirinkite galingos LED juostos, kurios pagrindas yra labai plonas. Vienintelis 24V LED juostos trūkumas yra tas, kad ji karpoma ne kas 3, o kas 6 diodus.

Galingoms - 12W ir daugiau vatų turinčioms LED juostoms yra būtinas LED profilis, kuris aušina diodus ir neleidžia jiems perkaisti, sudegti.                       

Virtuvės stalviršiui apšviesti geriausiai tiks 1200 liumenų ir daugiau liumenų skleidžianti LED juosta, kuri viename metre turi 120 ir daugiau SMD diodų. Nepamirškite šios juostos įdėti į LED profilį, kuris reikalingas tam, kad LED juosta būtų aušinama.                                                               

LED juostos regulivimas

Įrengiant pagrindinį apšvietimą labai gerai dera LED dimeris, dar kitaip vadinamas šviesos intensyvumo reguliatoriumi, kurio pagalba pulteliu galėsite valdyti LED juostos šviesos intensyvumą, tai yra padidinti arba pamažinti šviesos stiprumą. LED dimeris montuojamas tarp maitinimo šaltinio ir LED juostos. Šviesos intensyvumo reguliavimui taip pat galima naudoti reguliuojamą maitinimo šaltinį, šiuo atveju šviesa bus reguliuojama sienoje įrengtu reguliatoriumi ir reguliuojama ratuku. Atkreipkite dėmesį ar reguliatorius yra pakankamai galingas ir jūsų projektui.

Kas yra CRI arba RA indeksas?

CRI arba RA indeksu yra žymima šviesos kokybė. Dažniausiai pasitaikantys dydžiai 70, 80 ir 90. Šis indeksas nurodo kaip teisingai yra atkuriamos spalvos. Garaže, sandėliuke ar patalpose, kuriose nėra intensyviai dirbama tinka CRI>70, Namuose patartina rinktis CRI >80. Ypač tikslaus spalvų atkūrimo reikalaujančiuose projektuose naudojamos LED juostos kurių CRI>90.

CRI indeksas

LED juostos 220V. LED juostoms, kurios jungiasi tiesiai į 220V tinklą nereikia maitinimo šaltinio. Dėl saugumo šios LED juostos būna visad įvilktos į storą silikono šarvą. Dažniausiai šios juostos karpomos kas 50cm. Jos gali būti naudojamos tiek viduje, tiek lauke. Naudojant lauke, arba drėgnose patalpose patartina papildomai hermetinti silikonu.

RGB LED juostos. Jei norite spalvotos aplinkos su RGB LED juosta išgausite kokią tik norite spalvą. Čia galioja tas pats principas. Iki 5 metrų - 12V, didesniems ilgiams naudokite 24V. LED juostai valdyti reikalingas valdiklis, kuris jungiasi tarp maitinimo šaltinio ir LED juostos. Patariame rinktis radijo bangų (RF) arba WiFi valdiklį, nes šviesos reguliavimui nereikės nukreipinėti distancinio pulto tiesiai į valdiklį.

RGBW LED juostos. Šios juostos kartu su RGB diodu turi ir vienspalvį diodą, dažniausiai šiltą 3000K arba šaltą 6000K. Su RGBW LED juosta yra išgaunamos intensyvesnės spalvos ir spalvų pasirinkimas yra gerokai platesnis nei RGB. Su RGBW LED juosta išgausite tiek šiltą, tiek šaltą spalvą. 

RGBW LED juosta labai gerai tinka apšviesti parduotuvėje esančias bandelių arba mėsos lentynas. Bandelės atrodys šviežesnės apšvietus jas  raudona + šilta spalva, o mėsa atrodys geriau naudojant šaltą diodą + raudoną.

Atsparumas drėgmei

 

Produkto atsparumas drėgmei žymimas IP simboliu. LED juosta, kuri yra nepadengta silikonu žymima indeksu IP20 arba IP30. LED Juosta, kuri yra padengta silikonu žymima IP65 indeksu. Šią juostą galima naudoti lauko sąlygomis, vonioje ar pirtyje. Jei LED juosta naudojama pirtyje, klijuokite ją kuo žemiau, nes LED diodai bijo aukštų temperatūrų ir esant aukštesnei nei 70 C temperatūra LED juosta greitai perdegs. Renkantis LED juostą, kuri yra padengta silikonu atkreipkite dėmenį į silikono kokybę, nes prastos kokybės silikonas laikui bėgant tamsėja ir taip pakeičia juostelės spalvą. Norint kokybiškos, atsparios drėgmei LED juostos rinkitės tokią, kuri būtų ne aplieta, o apipurkšta silikonu. Apipurkštos LED juostos silikono storis yra daug plonesnis, jis vos dengia LED diodą.

LED juosta IP65

Taip pat prekyboje rasite LED juostą su indeksu IP68. Šis indeksas reiškia, kad LED juosta yra įvilkta į silikono šarvą ir ją galima naudoti po vandeniu.